HWP Haarlem

  • Lettertype vergroten
  • Standaard lettertype
  • Lettertype verkleinen
Seizoen 2007-2008 > HWP Haarlem 2 > Wedstrijdverslagen > HWP2: Zes op een rij!

HWP2: Zes op een rij!

E-mail Afdrukken PDF

De laatste ronde van de competitie in de eerste klasse NHSB werd per afdeling gezamenlijk verspeeld. Voor het derde betekende dat een verre reis naar Hoorn met dramatische afloop, voor het tweede een halve thuiswedstrijd op de speellocatie van de Bloemendaalse tak van de Kennemer Combinatie, de recreatiezaal van het bejaardencentrum De Rijp in hartje Bloemendaal. Een prima, ruime speelzaal met consumpties tegen vooroorlogse prijzen en zelfs internet voor de toeschouwers. Maar één bezwaar: ter wille van de (nauwelijks aanwezige) oudjes of ter wille van de baromzet wordt de binnentemperatuur tot tropische waarden opgeschroefd, zodat men alvast een voorschotje neemt op de zelf veroorzaakte klimaatverandering en de neiging tot een onappetijtelijke striptease maar ternauwernood kan worden bedwongen door de 64 aanwezige schakers en hun aanhang.

De organisatoren van KC hadden het goed voor elkaar en ook sportief viel er het nodige te beleven. HWP 2 startte de wedstrijd met twee matchpunten voorsprong, maar een halve bordpunt achterstand, op het thuisspelende team van KC 4, dat echter tegen Chess Society bepaald geen walk-over voor de boeg had. Ik hield als teamleider dat duel dan ook nauwlettend in de gaten, want mogelijk zouden onze mannen zelfs bij een nederlaag nog kampioen zijn. Bij de start van de wedstrijd lijkt het er even op dat de heren van het tweede de zaak wat te frivool aanpakken: Frank Beverdam speelt een koningsgambiet, Pepijn Steenbergen komt met het Weens, Ben de Jong brengt een uiterst obscuur variantje in het Hollands op het bord, Adrie Pancras verwisselt de zetten in een Caro Kann, André Hendriks rocheert tegengesteld in een Siciliaan, Hendrik Jan Gabriëls trekt veel tijd uit in een bekende Franse stelling en Eduard Leinwand brengt een uiterst dubieus pionoffer tegen de sterkste Excelsiorspeler, Paul Lieverst. Alleen Peter Beerens speelt snel en zeker in zijn lijfvariant in het Damegambiet. Een uurtje later blijkt echter dat de mannen hun taak toch uiterst serieus opnemen. Frank komt na een onnauwkeurigheid wat minder te staan, maar recht de rug en gaat keepen. Eduard verliest geen pion, maar wint er één. Zijn dame wordt echter het bord over gejaagd en zijn pionnenstructuur versplinterd. Hij bezwijkt echter niet.

Adrie heeft inmiddels het initiatief gegrepen en staat goed. Pepijn komt duidelijk minder te staan (een “hoofdpijnstelling” noemt hij het zelf), maar zijn tegenstander weet niet goed wat te doen met zijn weelde. André gaat over tot betonschaak nadat een quasi-aggressieve paarduitval tot niets heeft geleid. Hendrik Jan gebruikt nog steeds veel tijd, maar doet wel goede zetten. Ben de Jong laat zijn koning in het midden en rukt op de koningsvleugel op richting de vijandelijke majesteit. Zijn damevleugel ziet er wel heel tochtig uit. Peter, die zo degelijk begonnen was, brengt een onduidelijk pionoffer voor aanvalskansen en wat positionele compensatie.

Een blik op de borden bij KC 4 - Chess Society leert dat het daar ook spannend zal worden. De HWP-supporters druppelen binnen: Jan Burggraaf, Paul Pancras en natuurlijk Willem de Ruig. Even later neemt de wedstrijd een gunstige wending. Adrie wint een stuk en Eduard slaat een belangrijke pion. Hij staat nu ook beter. Hendrik Jan krijgt een kwal cadeau voor onduidelijke compensatie. Ineens taxeer ik een duidelijke overwinning!

Pepijns tegenstander gebruikt zijn voordeel om zetten te herhalen en natuurlijk pakt Pepijn de remise, ook al gaat zijn 100% score daarmee naar de haaien (½-½). Ook Frank mag nu remise aanbieden, nadat hij het eerder had moeten afslaan. De Excelsioriaan aarzelt niet (1-1). Opwinding bij Eduard: zijn tegenstander claimt ten onrechte remise door herhaling van zetten. Dat betekent een tijdstraf en ook een remiseaanbod. Wedstrijdleider Rob Duijn heeft wat moeite met het verzetten van het digitale uurwerk, zodat we rustig kunnen kijken of Eduard moet doorspelen. Ik besluit het speelveld te verkleinen en onze man te adviseren het halfje te pakken (1½-1½). Ook André Hendriks krijgt een remiseaanbod: hij staat inmiddels ietsje beter, maar ook dit halfje komt van pas (2-2), omdat Adrie inmiddels met wat welgerichte mokerslagen zijn tegenstander tot opgave dwingt: 3-2.

Nog één punt nodig uit 3 partijen. Peter lijkt na een fraaie tactische finesse gewonnen te staan, Hendrik Jan staat beter en zelfs Ben de Jong lijkt er goed uit te komen met een late rochade. Dan wordt het toch nog spannend: Ben komt in tijdnood en blijft een pion achter, ook Hendrik Jan moet nog veel zetten in weinig minuten. Zijn tegenstander heeft nu duidelijk compensatie voor de kwal: er belandt een zwarte pluspion op f2. Peter heeft in een viertoren eindspel een pluspion die hij offert voor extra activiteit: kansrijk, maar niet duidelijk gewonnen. Het kan nog steeds misgaan en bij Ben gaat het ook mis: hij komt in een aanval terecht en verliest een stuk. Hij speelt nog lang door maar de nederlaag is onvermijdelijk (3-3).Hendrik Jan houdt het hoofd koel in tijdnood en houdt de zwarte stukken op een afstand. Als er na de tijdcontrole een kans is om de zetten te herhalen aarzelt hij niet en haalt hiermee het beslissende halfje binnen (3½-3½).

Nu wil iedereen dat Peter zijn gunstige toreneindspel ook remise maakt, maar ik weet zeker dat hij dit niet zal verliezen. Hij heeft meer tijd, staat een pion voor, de zwarte koning is afgesneden en de zwarte damevleugelpionnen gaan vallen. Even later reikt zijn tegenstander hem de hand en heeft Peter de wedstrijd in ons voordeel beslist en het kampioenschap glorieus binnengehaald. Kampioen! Nu kunnen we een drankje nemen en gaan speculeren over een mooi seizoen in de promotieklasse volgend jaar.

N.B. KC 4 - Chess Society Zandvoort werd na harde strijd 4-4, zodat HWP het zo slecht begonnen seizoen uiteindelijk na zes opvolgende overwinningen met een straatlengte voorsprong afsluit!

 
Reacties (12)
1 zondag 16 maart 2008, 19:04 uur
Andre Hendriks
Een prachtig verslag van een prachtige ronde van onze altijd betrokken teamleider. Geweldig dat er altijd weer teamgenoten klaarstaan om een goed verslag te schrijven en andere leden enthousiast te informeren. Veel dank.
2 maandag 17 maart 2008, 11:19 uur
Paul Lieverst
Hier even snel een reactie van de Excelsiorspeler op het 2e bord ;-)

Het verhaal klopt net niet helemaal... even de juiste feiten vermelden:

Ik claim met volste recht de remise op basis van 3x dezelfde stelling ECHTER ik claimde het op een verkeerde manier! Het schijnt dat ik de zet had moeten zeggen die ik zou gaan doen IPV de zet daadwerkelijk uitvoeren.

De remiseclaim is dus wel terecht (zie ook Fritz als je de partij invoert), echter op een verkeerde manier uitgevoerd.

Verder kreeg ik geen tijdstraf, en ook mijn tegenstander kreeg er geen tijd bij. De wedstrijdleider zag hier namelijk niets van terug in de regelementen.

En remise was ook wel een mooi einde van zo'n spannende partij :)

Veel succes in de promotieklasse!!! En misschien tot volgend jaar!

Groeten,

Paul
3 maandag 17 maart 2008, 11:32 uur
Bart Gijswijt
@Paul: als het zo gegaan is, geloof ik niet dat je remiseclaim ongeldig was, mits je de klok niet hebt ingedrukt. Het is altijd verstandig om bij een claim de klok stil te zetten in plaats van in te drukken. Of je de zet dan uitgevoerd hebt of aankondigt dat je dat gaat doen, maakt dan volgens mij niet uit. Dan weet je dat vast als je volgend jaar bij ons speelt. ;)
4 maandag 17 maart 2008, 14:22 uur
Paul Lieverst
Ik had wel de klok ingedrukt, eigenlijk gelijktijdig toen ik het meldde... het mooie was dat mijn tegenstander het ook niet wist.

En om het nog mooier te maken, een toeschouwer meldde dat het niet zo hoorde, en daarop werd de wedstrijdlieder gehaald.

Als de toeschouwer het niet had gezegd dan was het gewoon remise geweest meteen, omdat we het beide niet wisten :)

Doe maar een aanbieding voor een externe plaats in 1 van jullie teams, dan kan ik er over nadenken ;-) sowieso zit ik er al over na te denken om intern een paar potjes mee te doen :D
5 maandag 17 maart 2008, 20:31 uur
Bart Gijswijt
Nou, het zevende is ook gepromoveerd en kan volgend jaar zeker wat versterking gebruiken!
6 maandag 17 maart 2008, 20:44 uur
Peter Beerens
Net als Andre wil ik even stilstaan bij onze teamleiders (onze non-playing captain Harry en onze playing captain Adrie), die er mede voor gezorgd hebben dat HWP II dit jaar kampioen is geworden. Door de goede onderlinge sfeer was het een genot om voor HWP II uit te komen, wat de resultaten ten goede kwam. De interessante wedstrijdverslagen en leuke buitenschoolse activiteiten voorzorgd door onze teamleiders hebben daar zeker toe bijgedragen. Hulde.
7 maandag 17 maart 2008, 21:57 uur
Harry Lips
@Paul en Bart: Deze site krijgt steeds meer trekjes van een spelregelforum, maar ik kan het niet laten om hier op te reageren door artikel 9 van het FIDE-reglement er bij te halen.
Art 9.2 De partij is remise, als een aan zet zijnde speler terecht claimt dat dezelfde stelling voor minstens de derde keer (niet noodzakelijkerwijs door opeenvolgende herhaling van zetten)
a. tot stand gaat komen, als hij eerst zijn zet op zijn notatieformulier noteert en de arbiter meedeelt dat hij deze zet gaat spelen, of
b. zojuist tot stand is gekomen, en de speler die remise claimt aan zet is.
En
Art 9.5 Als een speler remise claimt op grond van artikel 9.2 of 9.3, dan zet hij onmiddellijk beide klokken stil. Hij mag zijn claim niet intrekken.
a. Als blijkt dat de claim terecht is, dan is de partij onmiddellijk remise.
b. Als blijkt dat de claim onterecht is, dan moet de arbiter drie minuten toevoegen aan de bedenktijd van de tegenstander. Daarnaast dient de arbiter wanneer de claimende speler meer dan twee minuten op zijn klok heeft, de helft van de resterende tijd van de claimende speler af te trekken tot een maximum van drie minuten. Als de claimende speler meer dan een minuut maar minder dan twee minuten over heeft, wordt zijn resterende tijd een minuut. Als de claimende speler minder dan een minuut heeft, dient de arbiter de klok van de claimende speler niet te corrigeren. Daarna gaat de partij verder en moet de meegedeelde zet worden gedaan.
Ik kan hieruit en uit Pauls eigen beschrijvingen van de gebeurtenissen niet anders concluderen dat zijn claim onterecht was (hij was immers niet meer aan zet) en dat hij dus de in de FIDE-regels beschreven tijdstraf had moeten krijgen. Dat de wedstrijdleider anders besloot heb ik meteen aangevochten. Echter ook een onterechte claim geldt als een remiseaanbod en gezien de stand van de wedstrijd kwam een remise goed uit, dus: geen gezeur, pakken dat halfje!
8 dinsdag 18 maart 2008, 10:58 uur
Paul Lieverst
hahaha het 7e :P Kan ik net zo goed voor Excelsior 1 blijven spelen ;-)
9 dinsdag 18 maart 2008, 13:20 uur
Koos Stolk
@Harry: je hebt het bijna goed. Een claim kan alleen in behandeling genomen worden als de claimende speler aan zet is (dus geen zet heeft gedaan).
In dit geval is niet geclaimd (want niet ontvankelijk), er is alleen een opmerking geplaatst terwijl dit niet mocht. Dat is hoogstens storen van de tegenstander.
10 dinsdag 18 maart 2008, 13:58 uur
David Joziasse
Spelregels..... Belangrijkst is natuurlijk dat het tweede kampioen is geworden, en dat we aldus de aansluiting tussen eerste en tweede verbeterd hebben. De kloof van twee speelklassen is tot één teruggebracht. Spijtig is daarbij wel dat het derde zich niet heeft kunnen handhaven.
Graag wil ik de bijdrage van Adrie benadrukken. Hij is/was een bevlogen en inspirerende teamleider. Daarnaast speelde de technische knowhow van Harry een belangrijke rol. Tenslotte veel dank aan Peter Beerens, die zich bereid heeft verklaard om uit het eerste af te dalen om het topbord van het tweede dicht te timmeren, de voorgaande jaren een zwakke stek. Dat nog afgezien van zijn geregelde bloemlezingen uit de database ...
Volgend seizoen wordt het minstens zo spannend !
Groeten vanuit een zonnig La Gomera, hopelijk ben ik op tijd terug voor de uitgebreide "viering",
David
11 dinsdag 18 maart 2008, 16:34 uur
Paul Tuijp
@David: het derde heeft juist een opstopping in de 1e klasse NHSB voorkomen. Het vierde promoveert immers naar die klasse en zo hebben we dus volgend jaar een team in de 3e klasse KNSB en in alle klassen van de NHSB! Optimale aansluiting bereikt.
12 donderdag 20 maart 2008, 10:28 uur
Jan Burggraaf
De openbare les van Koos Stolk heeft inderdaad geholpen.Ik was de onpartijdige toeschouwer die Lieverts (en vooral onze crack Edouard) er op wees dat de claim niet correct was.

Nu ook maar hopen dat de Eminence Grise,Heeren V,zich weet te handhaven.HWP Haarlem VII speelt dan volgend seizoen hoger dan Kennemers VII .En aan het eind van het zevenjarenplan in 2014/2015 ...... zijn we kampioen van Kennemerland.Dan moet die Lieverst wel mee komen doen.

© 2007 - 2009 HWP Haarlem