Maanden ging het er al over: de Partij van de Eeuw tussen de twee grootste blaaskaken van HWP K1, in een NHSB-wedstrijd tussen De Uil en Bloemendaal. De een (Rik) bleek een maatje te groot, maar daags na het debacle greep de ander (FM Rini), alsof er niets aan de hand was, de macht in het interne clubkampioenschap van HWP. Zelf won Rini van Jeroen, nadat hij instemmend had waargenomen dat aan het belendende bord concurrent Max het niet kon bolwerken tegen Bart.
Dat het er in de interne serieus aan toegaat, blijkt wel uit het feit dat Richard de databases had afgestruind en een paar partijen van Jeroen had geplugd. Daardoor leek het voor de omstanders alsof Jeroen uitstekend uit de opening was gekomen, terwijl hij in werkelijkheid minder stond. Maar toch, de zwarte koningsstelling was kwetsbaar, en na een min of meer gedwongen pionoffer ontwikkelde zich een spannende strijd waarin wit zocht naar compensatie, die vaak ook vond, en zwart zijn materiƫle voorsprong verdedigde.
Na 36.Pf6+? Lxf6 37.gxf6 Kg6 ontstond hier een moeilijk eindspel voor wit, dat Rini uiteindelijk won. Echter, 36.g6+! had meteen remise gemaakt: 36…Kxg6 faalt op 37.Pf4+, maar na 36…fxg6 37.Pxg7 Kxg7 38.Te7+ heeft zwart niets meer. Minder ingewikkeld zou wit vanuit de diagramstelling ook na 36.Pxg7 Kxg7 37.Te7 weinig te vrezen hebben gehad.

Max was na zes ronden de ietwat verrassende maar zeer terechte koploper. Tegen Bart had hij ongetwijfeld iets snoods voorbereid, maar die wenste daar niet aan mee te werken en week af van zijn vertrouwde opening. Max vergat daarna een zet en geloofde vervolgens niet meer in zijn kansen. Ten onrechte, want zo duidelijk was het allemaal niet.
Bart had al een paar keer de breekzet f7-f6 versmaad om eerst zijn toren van a8 naar e7 te brengen, en Max had daarvan kunnen profiteren door taaier te verdedigen. Hier kwam wel 22…f6 en na 23.h4 Pxe2 24.Dxe2 (beter was 24.Txe2)
niet 24…Lxf4? 25.Tg4 fxe5 26.Txf4! maar 24…Lxh4 en indien wit de zwarte loper aanvalt 25…fxe5 waarna Lf5 ook hangt. Max verloor te veel materiaal en moest spoedig de strijd staken.
Dat brengt Rini met nog twee ronden te gaan aan kop, met een halfje voorsprong op Bart en Max, en de eventuele winnaar van het duel tussen Chris en Chenwu, dat later zal worden ingehaald. Indra, Jurriaan, Ardjan en Jeroen staan al op anderhalf punt van de koploper en zijn in principe uitgeschakeld voor de titel.
Ardjan had iets meer kunnen aanhaken als hij zijn openingsvoordeel tegen Peter had geconverteerd. Indra lag al te ver achter, maar maakte wel gehakt van Roel. Het onderstaande fragment is niet voor tere kinderzieltjes bedoeld:
Hier is voor wit al van alles misgegaan, getuige de beestachtige loper op g6 en diens meelijwekkende evenknie op g1. Gekscherend opperden de omstanders hier al dat als Roel zijn paard op c3 zou aanraken, het Pxa2 mat zou zijn. Maar hij kon nog naar e4 en dat is wat hij dan maar deed; na 18.Pe4 Pxa2+ 19.Kb1 Dd5 (een soort Bart-dame van een week eerder) was er echter geen houden meer aan.
Onder anderen Daan voegde zich in het rijtje met een plusscore met een overwinning op Harry. Die verdedigde een pion voorsprong en had dat overzichtelijk kunnen houden, maar besloot door alle geesten verlaten tussendoor ergens te ruilen, wat direct catastrofale gevolgen had.
Ook Collin kwam in de plus door Enno te verslaan.
Zelf noemde hij het een combinatie op het niveau stap 2, maar alsnog was 28.Txe6! fijn om uit te voeren.
De ontknoping nadert; wordt vervolgd op dinsdag 15 april!